Archiwum Luty 2020 | OSP ANDRYCHÓW

Archiwum Luty 2020

29.02.2020r.
„Powalone drzewo”
Około godziny 22:50 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Kościuszki w Andrychowie. Zgłoszenie dotyczyło powalonego przez wiatr drzewa, które tarasowało drogę. Działania prowadzili: GCBARt JRG Andrychów oraz GBA OSP Andrychów.


28.02.2020r.
„Zderzenie samochodów”
W dniu dzisiejszym około godziny 17:00 zostaliśmy zadysponowani na skrzyżowanie ulic Żwirki i Wigury i Głowackiego w Andrychowie. Doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Podczas działań występowały utrudnienia w ruchu. Jedna osoba została poszkodowana – po zabezpieczeniu na miejscu zdarzenia przez ZRM przetransportowana do szpitala. Działania prowadzili: GBARt i GCBARt JRG Andrychów, GLBM OSP Andrychów, ZRM oraz patrol Policji.

„Plama oleju”
O godzinie 13:01 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Krakowską w Andrychowie. W okolicy stacji paliw miała znajdować się na drodze plama substancji ropopochodnej. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że w podanym miejscu nie ma zagrożenia. Alarm został zakwalifikowany jako fałszywy. Działania prowadzili: GCBARt  JRG Andrychów oraz GLBM OSP Andrychów.


25.02.2020r.
„Plama oleju”
Około godziny 12:55 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Krakowską w Andrychowie do neutralizacji plamy substancji ropopochodnej na drodze. Plama rozciągała się od ulicy Krakowskiej przez ulicę Lenartowicza do ulicy Włókniarzy. Działania prowadzili: GBARt ,GCBARt  JRG Andrychów, GLBM OSP Andrychów oraz patrol Policji.


22.02.2020r.
„Pożar trawy”
Około godziny 19:16 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Lenartowicza w Andrychowie.  Za kotłownią doszło do pożaru trawy. Akcję gaśniczą utrudniał wiejący wiatr. Pożar został ugaszony. Działania prowadzili: GBARt i GCBARt JRG Andrychów, GBA i GLBM OSP Andrychów, GBARt OSP Roczyny, GBA OSP Targanice Dolne, GBA OSP Zagórnik, GCBA OSP Inwałd, GBA OSP Sułkowice Łęg oraz patrol Policji.


19.02.2020r.
„Pożar trawy”
Około godziny 14:20 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Lenartowicza w Andrychowie. Na przeciwko bloku nr 70 doszło do pożaru trawy. Pożar został ugaszony. Działania prowadzili: GBARt JRG Andrychów, GBA OSP Andrychów oraz patrol Policji.


15.02.2020r.
„Walne Zebranie Sprawozdawcze”
O godzinie 16:00 rozpoczęło się w naszej jednostce Walne Zebranie Sprawozdawcze. Na zebranie oprócz druhów OSP przybyli również zaproszeni goście: Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak wraz z zastępcą Wojciechem Polak, Dowódca JRG Andrychów mł. bryg. Tomasz Kasperek, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Andrychowie Krzysztof Wójcik, Komendant ZOMG ZOSP RP druh Marek Nowak, Prezes ZOMG ZOSP RP druh Kazimierz Rajda, Komendant Komisariatu Policji w Andrychowie nadkom. Sławomir Urbanowski, Komendant Straży Miejskiej w Andrychowie Krzysztof Tokarz, mł. bryg. w stanie spoczynku Antoni Hutniczak, mł. bryg. w stanie spoczynku Henryk Maciejczyk , Radni Miejscy: Czesław Rajda, Krzysztof Kubień, Alicja Studniarz i Władysław Żydek, przedstawiciel firmy OGNIOCHRON Andrzej Rokowski, przedstawiciele Klubu Motocyklowego NIEZNANI JEŹDŹCY, a także przedstawiciel „Nowin Andrychowskich” Marek Nycz .

Podczas zebrania Prezes OSP Łukasz Walczak w sprawozdaniu z działalności podsumował ubiegły rok.

W minionym roku wiele działo się w naszej jednostce. Jednostka wyjeżdżała do akcji 93 razy. W marcu w naszej jednostce została przeprowadzona przez KP PSP w Wadowicach Inspekcja Gotowości Operacyjnej . Podczas inspekcji nasi strażacy uzyskali 94 na 100 możliwych punktów uzyskując ocenę bardzo dobrą. 1 kwietnia dotarła do smutna informacja o śmierci Honorowego Członka naszej jednostki druha Mariana Ściga. Pod koniec kwietnia razem z Klubem motocyklowym z Andrychowa przeprowadziliśmy akcję krwiodastwa, w której udało się zebrać 15,750 litra krwi. W maju, z inicjatywy druhny Anety Zawarus zorganizowaliśmy pierwszą akcję „STRAŻACKA PACZUSZKA DLA DZIECKA”. Podczas akcji zbieraliśmy ubrania, zabawki, książki itp., które w maju i czerwcu przekazaliśmy potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Miesiąc Czerwiec w naszej gminie to czas, w którym przeprowadzane są gminne zawody sportowo-pożarnicze. Nasza jednostka zajęła 6 miejsce w klasyfikacji seniorów. Po zawodach nadszedł czas na krótki odpoczynek. Delegacja druhów naszej jednostki wraz z druhem Ks. Mariuszem odwiedziła Niepokalanowską Ochotniczą Straż Pożarną, której druhami są bracia zakonni. W lipcu, dzięki hojności mieszkańców naszego miasta podczas zbiórki do puszek przy kościele Św. Macieja, udało nam się zebrać ponad 13800 zł., za które zakupiliśmy ubrania specjalne dla naszych strażaków. W miesiącach letnich nasza jednostka organizowała pokazy sprzętu dla dzieci w przedszkolach i szkołach, ale nie tylko. We wrześniu i październiku odbyły się pierwsze w historii „Dni pokazów ratowniczych OSP w Andrychowie”, których pomysłodawcą i koordynatorem był druh Jakub Targosz. Podczas pokazów mieszkańcy miasta mogli m.in. zobaczyć jak prawidłowo gasić pożar samochodu gaśnicą samochodową, jak postępować podczas wypadku samochodowego, jak gasić pożar oleju w kuchni, a ponadto poprzez czynne uczestnictwo w pokazach otrzymać cenną nagrodę od naszych sponsorów. Największą atrakcją pokazów był symulator pożarowy, do którego każdy chętny mógł wejść i zobaczyć w jakich warunkach pracują strażacy gaszący pożary wewnątrz pomieszczeń. W październiku dzięki dotacji 5000+ nasza jednostka wzbogaciła się o 3 fantomy do nauki RKO, treningowy Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny oraz zestaw ratowniczy OSP-R1. W listopadzie nie zapomnieliśmy o zmarłych. Delegacja Zarządu OSP udała się na cmentarz aby zapalić znicze na pomnikach zmarłych druhów naszej jednostki. W Święto Niepodległości druh Rafał Hahn – naczelnik OSP w Andrychowie otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP. Grudniowe dni przyniosły kolejne atrakcje przede wszystkim dla dzieci. 6 grudnia członkowie MDP przeszli po ulicach naszego miasta rozdając dzieciom cukierki. Z kolei 8 grudnia oraz 15 grudnia podczas Andrychowskiej Wigilii odbyły się kolejne parady Moto Mikołaje zorganizowane przez klub motocyklowy BLACK SEVEN z Andrychowa oraz OSP Andrychów.

W całym ubiegłym roku przyszło nam się zmagać zarówno z pozytywnymi jak i negatywnymi akcentami, ale wyszliśmy z niego z nowymi doświadczeniami i siłami na kolejny rok pracy.


11.02.2020r.
„Wichura c.d.”
W drodze powrotnej z działań na ulicy Olszyny zostaliśmy zadysponowani na ulicę Wietrznego do usunięcia suchego konaru wiszącego nad drogą. Działania prowadził zastęp GBA OSP Andrychów.

Około godziny 10:25 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Olszyny w Andrychowie do usunięcia drzewa pochylonego nad drogą.  Działania prowadzili: GCBARt, SHD23 i SLRr JRG Andrychów oraz GBA OSP Andrychów.

W dniu dzisiejszym o godzinie 9:01 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Włókniarzy w Andrychowie, gdzie wiatr uszkodził częściowo elewację w budynku wielorodzinnym.  Działania prowadzili: GCBARt, SHD23 i SLRr JRG Andrychów oraz GBA OSP Andrychów.


10.02.2020r.
„Wichura”
Po powrocie do bazy z działań przy ulicy Beskidzkiej około 10:25 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Rynek gdzie wiatr zerwał część baneru zakrywającego kamienicę. Zagrażająca przechodniom część plandeki została usunięta. Działania prowadzili: GBARt, SHD23 i SLRr JRG Andrychów oraz GBA OSP Andrychów.

W dniu dzisiejszym około godziny 7:45 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Beskidzką w Andrychowie. W domu jednorodzinnym silnie wiejący wiatr zerwał część dachu i zrzucił go na chodnik i drogę. Działania polegały na usunięciu zrzuconego dachu i zabezpieczeniu budynku plandeką. Droga w czasie działań była całkowicie zablokowana. Działania prowadzili: GCBARt, SHD23 i SLRr JRG Andrychów, GBA OSP Andrychów oraz patrol Policji.


6.02.2020r.
„Siłowe otwarcie mieszkania”
W dniu dzisiejszym około godziny 15:10 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Lenartowicza w Andrychowie do siłowego otwarcia mieszkania. Przyczyną był brak kontaktu z kobietą i małym dzieckiem znajdującymi się w mieszkaniu. Po dojeździe na miejsce drzwi były już otwarte. Działania prowadzili: GBARt JRG Andrychów, GBARtPr JRG Wadowice, GBA OSP Andrychów, ZRM oraz patrol Policji.


4.02.2020r.
„Pożar sadzy w kominie”
Około godziny 23:35 zostaliśmy zadysponowani na ulicę Zegadłowicza w Andrychowie. W budynku mieszkalnym doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Pożar został opanowany i nie zdołał się rozprzestrzenić. Działania prowadzili: GBARt, GCBARt i SHD23 JRG Andrychów, GBA OSP Andrychów oraz patrol Policji.


3.02.2020r.
„Dachowanie samochodu”
Około godziny 19:37 nasza jednostka została zadysponowana na ulicę Beskidzką w Andrychowie. Na łuku drogi obok dawnego „Wiraża” kierująca samochodem osobowym straciła panowanie nad pojazdem, który wypadł z drogi i dachował. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz dodatkowo na neutralizacji plamy substancji ropopochodnej.  Kobieta kierująca samochodem została przebadana na miejscu przez ZRM.  Działania prowadzili: GBARt i GCBARt JRG Andrychów, GLBM OSP Andrychów, ZRM oraz patrol Policji.